Kachny v Plzni hnízdily na hotelu Continental (rok 2015)

Přičemž jedním dechem dodává: „ Já jsem jako vždy v Hotelu  Marriott. Pod schody na terasu tady mají takové jezírko, uměle vysázený rákos, spoustu zeleně, klid, komfort, bezpečí a naprosto ideální místo na hnízdění. Pravda, je to tak trochu zastrčené a přízemní, přesněji dost pod úrovní terénu, ale jinak luxus a sem na strouhu kousek.“  Pyšní se kachna se zobákem otočeným nahoru.  

„Já jsem letos v Hotelu Continental. Hnízdo mám ve třetím patře na široké římse s výhledem do sadů. To víš, klasika je klasika a hotel je teď po rekonstrukci“, odvětila druhá kachna, rozloučila se a spěchala si sednout zpět na snůšku mezi uvolněné střešní tašky široké římsy venkovní fasády hotelu Continental.

To, že divoké kachny čím dál častěji hnízdí daleko od vody a vodní hladiny, je vcelku, alespoň v Plzni, dnes již běžná věc. Kachny zareagovaly na opakované sekání zelené bermy na Denisově nábřeží a stěhují se dál od vody i z důvodu bezpečnosti hnízda před predátory.  Vidět už koncem dubna samce se samicí chodit po trávníku uprostřed sídliště či v historickém jádru města není nic mimořádného.  "To, že samice pak k hnízdění využívají i atypická místa, je důkazem toho, jak volně žijící druhy živočichů reagují na změnu krajiny a přizpůsobují se změnám prostředí.  Ve své podstatě jim nic jiného nezbývá a i v těchto případech to svědčí o jejich mimořádné dokonalosti. Byť nám lidem se to může zdát jako hloupost a extrém, divoké kachny to mají dobře vymyšlené a vědí, co dělají," říká plzeňský ochránce zvířat Karel Makoň.

Samice po vysezení vajec mláďata odvede na vodu a na hnízdo se už nevrací.  Čerstvě vylíhnutá mláďata jsou dokonale vybavena překonávat nejrůznější překážky a nástrahy.  I přesto, že nelétají, dokáží skočit bez úhony i z několikametrové výšky. Od prvního okamžiku jsou schopna následovat svou matku, kterou poznají hlavně podle hlasu. Společně pak dokáží překonávat i velké vzdálenosti mezi hnízdem a vodní hladinou. Pokud jim do toho nezasáhne člověk svojí neznalostí, dokáže samice kachny divoké svá mláďata většinou bezpečně dovést až k vodě. Pokud se jí to však nepovede, jako že ztráty jsou cestou leckdy vysoké, podnese se znova a vše se opakuje.   


Na fotografii: 

Na přiložené fotografii je samice kachny divoké, sedící na parapetu fasády Hotelu Continentál v úrovni třetího nadzemního podlaží. Po vysezení vajec musela mláďata skočit z výšky minimálně 15 m na zpevněnou plochu vnitrobloku s parkovištěm.  Fotografie jsou pořízeny zhruba dva týdny zpět, kdy samice ještě seděla na vejcích. "Dnes předpokládám, že je už s mláďaty na řece Radbuze na Denisově nábřeží, nebo na Mlýnské strouze v sadech. I přesto, že se nám to může zdát jako rarita, je to vcelku u divokých kachen běžné," říká Makoň. 

Zdroj: Regionplzen.cz (23.05.2015)

Další tématické články

Hotel Continental po 76 letech vzpomíná na květnové dny roku 1945

Z pootevřených oken hotelu Continental vylétnou první akordy svižného swingu a parket se brzy zaplní tanečníky – ženami v květovaných šatech a muži v uniformách. Československo je svobodné a Plzeňané slaví konec války společně s příslušníky americké armády, pro něž dlouhé boje skončily právě v západočeské metropoli.

Číst více

Plzeňský hotel Continental vypráví příběh jako ze stříbrného plátna

Hotel Continental je pojem. Když se zmíníte před starší generací Plzeňanů, přimhouří oči a zavzpomínají na mládí, kdy se do „Kontíku“ chodilo tančit a pít víno. To bylo za komunistů. Ještě dříve hotel dýchal prvorepublikovou noblesou a odehrál se v něm příběh, který by si zasloužit promítnout na hollywoodská plátna. Je v něm totiž všechno, co má románový příběh mít. Mrazivé ovšem je, že se skutečně odehrál.

Číst více
Zbrojnická 312/8, 301 00, Plzeň
+420 377 235 292
© U nás Plzeň chutná, 2014
Design Beneš & Michl